Druhá letní sezona KlimaNaDoma

9. 7. 2021

 

#KlimaNaDoma v druhé letní sezoně přichází s novými stanicemi i novými pokusy.

Všem klimatickým prospektorům a příznivcům zdravých a odolných budov oznamujeme novinky pro toto léto.

Rozšiřujeme síť měřících stanic o stanici Praha – Slivenec. Je umístěna na střeše novostavby řadového rodinného domu. Tento typ stavby nám zatím chyběl. Zde bude probíhat základní měření (jako na prvních stanicích v roce 2020). Stanici můžete sledovat v našem nowcastingu.

K naší službě nowcastingu, která umožňuje sledovat vývoj parametrů na stanicích KND v reálném čase, jsme nově připravili službu KND forecast, čili předpovědní službu pro potřeby našich prospektorů. Vy, kteří provádíte základní měření nebo další pokusy, o kterých se dočtete v tomto článku, můžete si objednat zde.  Následně vám budeme zasílat zvoleným způsobem upozornění na příchod počasí, které je zvlášť vhodné pro vybrané typy měření. Jde hlavně o vlny denních veder s nočním ochlazením, tropické noci, déletrvající sucho případně silné srážky a prudké ochlazení.

Zejména pro ty, kteří už měřili nebo měří, jsme připravili sérii drobných, ale zajímavých pokusů pomáhajících zase o něco lépe poznat, jak se naše obydlí v důsledku vedra, sucha a dalších nepříjemností chovají a jak si můžeme či nemůžeme pomoci. Připravujeme i nové vybavení (senzory), například sondy půdní vlhkosti a teploty nebo čidla pro měření intenzity slunečního záření dopadajícího do místnosti. Více si o experimentech přečtěte zde. Registrované prospektory budeme v červenci kontaktovat s návrhem pokusů „na míru“ jejich domům.

Na spadnutí je uzavření memoranda o spolupráci se Skautským institutem Praha. Pokud se se skauty domluvíme, začneme měřit v jejich novém sídle, v historickém domě na pražské Kampě. Natáčel se zde dokonce film Jak utopit Dr. Mráčka, aneb konec vodníků v Čechách, a tak je to objekt pro náš účel velmi symbolický. Ještě lepší zpráva je, že by se v druhé polovině roku mohla řada skautských kluboven proměnit v malé laboratoře KlimaNaDoma a mikroadaptačních opatření.

A konečně, nezapomněli jsme na ty z vás, kteří poctivě měřili a dodávali data v minulé sezoně. Máme téměř hotová vyhodnocení 3 demonstračních obydlí. Data z ostatních domů vyhodnotíme aspoň dílčím způsobem a porovnáme s výsledky oněch 3 srovnávacích domů. O tom vám dáme brzy vědět.